مقاله انگلیسی رایگان در مورد دی اکسید کربن در فرایند گاز تا متانول مرکب از بهسازی مخلوط دی اکسید کربن ( الزویر )

elsevier

 

مشخصات مقاله
عنوان مقاله  Efficient utilization of carbon dioxide in a gas-to-methanol process composed of CO2/steam–mixed reforming and methanol synthesis
ترجمه عنوان مقاله  استفاده موثر از دی اکسید کربن در فرایند گاز تا متانول مرکب از بهسازی مخلوط دی اکسید کربن / بخار و سنتز متانول
فرمت مقاله  PDF
نوع مقاله  ISI
سال انتشار

مقاله سال ۲۰۱۶

تعداد صفحات مقاله  ۷ صفحه
رشته های مرتبط  شیمی
گرایش های مرتبط  شیمی آلی و شیمی محیط زیست
مجله  مجله بهره برداری دی اکسید کربن – Journal of CO2 Utilization
دانشگاه  مرکز تحقیقات کاتالیززی سبز، موسسه تحقیقات فناوری شیمیایی کره ای (KRICT)، کره جنوبی
کلمات کلیدی  گاز گلخانه ای، کاربردهای CO2، گاز به متانول، سنتز متانول
کد محصول  ۸۲۰۹
نشریه  نشریه الزویر
لینک مقاله در سایت مرجع  لینک این مقاله در سایت الزویر (ساینس دایرکت) Sciencedirect – Elsevier
وضعیت ترجمه مقاله  ترجمه آماده این مقاله موجود نمیباشد. میتوانید از طریق دکمه پایین سفارش دهید.
دانلود رایگان مقاله دانلود رایگان مقاله انگلیسی
خرید ترجمه این مقاله خرید ترجمه این مقاله

 

بخشی از متن مقاله:
چکیده

دو مدل فرایند برای استفاده از کربن دی اکسید و تبدیل آن به متانول استفاده می‌شود. این فرآیندها با استفاده از نرم افزار شبیه ساز aspen plus گسترش و بهبود یافته‌اند. هر دو مدل یک دستگاه اصلاح و یک دستگاه ترکیب و پیوند متانول و یک دستگاه بازیافت و یک نقطه تغذیه CO2 تازه به عنوان اصلی‌ترین تفاوت ساختاری را شامل هستند. در دستگاه اصلاح و ترمیم CO2 به همراه سایر گازها قرار دارند. در این دستگاه گاز سنتز موردنظر در قالب یک پیکربندی قابل تغییر تولید شده‌است. در همین هنگام تبدیل CO2 به هیدرو ژن به همراه یک کاتالیزور که بر پایه ی مس می‌باشد در دستگاه ترکیب و پیوند متانول انجام شده‌است تا محصول هدف یعنی متانول تولید شود. بعد از ترکیب و پیوند متانول، گازسنتزی که واکنش نداده است به دستگاه اصلاح پیوند متانول باز می‌گردند تا بازده انرژی افزایش پیدا کند.

نتایج شبیه‌سازی نشان داده‌است که در هر فرآیند CGTM در مقایسه با فرآیند مرسوم و اولیه GTM به طور مطلوبی می توان بازده انرژی را افزایش و همچنین میزان انتشار CO2 را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داد. بازده انرژی همان‌طور که نشان داده‌ شده، تحت تاثیر ضریب بازیافت می‌باشد و به نظر می‌رسد هرچه ضریب بازیافت بالاتر باشد، به طور مطلوبی تبدیل و واکنش CO2 بهبود یافته و همچنین بازده انرژی افزایش و انتشار CO2کاهش می‌یابد. با این حال به نظر می‌رسد ضریب شکست (بازیافت به مرحله اصلاح/بازیافت کلی) تاثیر کمی بر روی بازده انرژی دارد. بازیافت مفیدی که به دستگاه اصلاح باز می‌گردد بسیار ناچیز می‌باشد (در حد صفر).

مقدمه
فرآیند تبدیل گار به متانول (GTM) بر پایه پیوند و ترکیب متانول در دهه گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده‌است، زیرا به طور عمومی تقاضا برای متانول در حال افزایش می‌باشد و عرضه گاز طبیعی با قیمت نسبتا کم صورت می‌گیرد.
متانول یکی ار مهم‌ترین مواد خام اولیه برای پتروشیمی و صنعت تولید انرژی می‌باشد. دلیل آن را می‌توان استفاده بسیار وسیع ماده دانست. محدوده استفاده آن از شیمی (به عنوان مایع حلال یا ماده اولیه تولید اولفین، فرمالدهید، استیک اسید و…) گرفته تا صنعت تولید انرژی (به خودی خود به عنوان سوخت و یا در ترکیب با گازوئیل و یا استفاده در سلول های سوختی متانولی) گسترده است. متانول حتی می‌تواند به کالای مهم‌تر در سال های آینده بدل شود. این موضوع را می‌توان تحت تاثیر منابع فراوان گاز طبیعی مانند گاز شیل و متان موجود بر بستر ذغال سنگی که به تازگی در شکاف‌های افقی و تکنولوژی شکافتن هیدرولیکی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است، دانست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *