مقاله انگلیسی رایگان در مورد سطوح کورتیزول در جریان خون در طی زایمان

samplepic2

 

مشخصات مقاله
عنوان مقاله  Circulating maternal cortisol levels during vaginal delivery and elective cesarean section
ترجمه عنوان مقاله  سطوح کورتیزول در جریان خون در طی زایمان واژینال و سزارین انتخابی
فرمت مقاله  PDF
نوع مقاله  ISI
سال انتشار

مقاله سال ۲۰۱۶

تعداد صفحات مقاله  ۵ صفحه
رشته های مرتبط  پزشکی
گرایش های مرتبط  جراحی زنان و زایمان
مجله  آرشیوهای زنان و زایمان – Archives of Gynecology and Obstetrics
دانشگاه  گروه بهداشت زنان و کودکان، موسسه کارولینسکا و بیمارستان دانشگاه کارولینسکا، سوئد
کلمات کلیدی  برش سزارین، کورتیزول، زایمان، استرس
کد محصول  ۸۳۱۷
نشریه  Springer
وضعیت ترجمه مقاله  ترجمه آماده این مقاله موجود نمیباشد. میتوانید از طریق دکمه پایین سفارش دهید.
دانلود رایگان مقاله دانلود رایگان مقاله انگلیسی
خرید ترجمه این مقاله خرید ترجمه این مقاله

 

بخشی از متن مقاله:
چکیده

مقدمه : سطوح کورتیزول S مادری در طی حاملگی افزایش پیدا می کند و حداکثر آن در سه ماهه سوم می باشد. حتی سطوح بالاتر در طی دوران استرس جسمی زایمان دیده می شود. از آنجا که بی دردی برای زنان در مرحله درد کشیدن زایمان ، بهبود یافته است ، این امکان پذیر است که استرس مادری در طی درد کاهش یابد. هدف از این مطالعه مقایسه کورتیزول S مادری در طی زایمان واژینال و زایمان انتخابی سزارین می باشد.

مواد و روش ها: بیست زن سالم با زایمان خود به خودی واژینال و ۲۰زن سالم(n = 20) که تحت عمل جراحی سزراین انتخابی قرار گرفته بودند، وارد مطالعه شدند. کورتیزول S در طی سه مرحله زایمان واژینال خود به خودی (tvd1, tvd2 and tvd3 ) اندازه گیری شد ، به همین ترتیب قبل و بعد از جراحی سزارین انتخابی هم (tcs1 and tcs2) اندازه گیری شد.

نتایج: در گروه زایمان واژینال ، میانگین کورتیزول S در tvd1 برابر ۱۳۲۵ ± ۵۲۱ nmol/L ، در tvd2 برابر ۱۵۵۹ ± ۵۹۱ nmol/L و در tvd3 برابر ۱۳۶۸ ± ۴۷۹ nmol/L بود. در گروه برش سزارین ، میانگین کورتیزول S در tcs1 برابر ۹۰۶ ± ۲۴۳ nmol/L و در tcs2 برابر ۸۳۱ ± ۲۵۷ nmol/L بود. کورتیزول S در گروه زایمان واژینال در شروع درد در مقایسه با گروه سزراین قبل از عمل جراحی ، بالا تر بود (p = 0.006) . همچنین تفاوت آماری بین سطوح S-cortisol بعد از زایمان در مقایسه با پس از عمل جراحی وجود داشت (p<0.001).

نتیجه گیری: S-cortisol در طی زایمان واژینال در مقایسه با زایمان سزارین انتخابی بالاتر بود، که این بیانگر سطوح بالاتر استرس می باشد. کاهش در دوز هیدروکورتیزون در زمان تولد نوزاد در زنان با نارسایی آدرنال باید در نظر گرفته شود، به ویژه در زنانی که تحت جراحی سزراین انتخابی قرار می گیرند.

مواد و رش ها :
این مطالعه آزمایشی توسط بورد اخلاق علوم پزشکی در استکهلم سوئد مورد تایید قرار گرفت. در فاصله سپتامبر ۲۰۱۴ تا ۲۸ فوریه ۲۰۱۵ ، ۱۸۸۹ زایمان طبیعی و ۱۷۸ زایمان سزارین انتخابی در دپارتمان سلامت زنان و کودکان در بیمارستان دانشگاهی کاروینسکا ی سولنای سوئد انجام شد. زنانی که برای شرکت در مطالعه واجد شرایط بودند بعد از کسب رضایت کتبی و شفاهی وارد مطالعه شدند. سطوح کورتیزول S در طی زایمان واژینال خود به خودی و زایمان سزارین انتخابی اندازه گیری شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *